29 marca 2024 godzina 9:18
Nawigacja
Wychowawcą BYĆ

„Wychowawcą BYĆ”

Każdy z nas chce być dobrym wychowawcą. Nie każdy z nas jednak zadaje sobie pytanie jak się takim wychowawcą stać. Otóż nie jest to dane na zasadzie charyzmatu (nikt się nie rodzi wspaniałym). Możemy oczywiście mieć pewne predyspozycje. Jednak poza układem mięśniowo - szkieletowym, który w dużej mierze dziedziczymy po rodzicach, resztę wypracowujemy w sobie w procesie wychowywania nas przez innych. Oczywiście na czas przed porodem mamy nikły wpływ (żaden chyba), na pierwszy okres życia niewielki, jednak wraz z procesem dojrzewania naszego organizmu zyskujemy coraz większy wpływ (oczywiście do pewnego etapu, bo potem bywa, że zachodzi proces odwrotny). Nigdy jednak nie zyskamy pełnej niezależności. Zawsze wpływają na nas inni ludzie, grupy, warunki chemiczno - fizyczne w otaczającym świecie. Istotne jest jednak to, że zyskujemy szerszą świadomość, rozróżniamy, co jest dobre, a co złe i choć jest to podział relatywny, nasz pogląd na dobro i zło pokrywa się swoim zakresem z zakresami poglądów innych osób. Tworząc w ten sposób swoisty kodeks moralny danej grupy społecznej, który wyznacza normę.

      Tyle wprowadzeniem. Jeżeli już mamy swój kodeks moralny, rozróżniamy dobro od nie - dobra możemy w pewnym stopniu kształtować siebie jak chcemy. Musimy jednak wiedzieć, jakimi chcemy być. Artykuł dotyczy wychowawcy. Więc, aby być dobrym wychowawcą i to osiągnąć musimy wytyczyć cel, do którego podążymy. Musi on być jasny, bo dobry wychowawca to nie jest jednoznaczne stwierdzenie (relatywizm moi drodzy, szczególnie kulturowy na poziomie małych nawet grup).

      Żeby ułatwić, przytoczę swoje kryteria dobrego wychowawcy: cierpliwy, spokojny, twardy, czuły, wrażliwy, refleksyjny, przyjemny, nieustępliwy, bezpieczny... i to pewno nie wszystko. Nie dość tego, część jeszcze wyklucza się - ale to myślę już tylko pozory. Dalej omówię, co dla mnie znaczą poszczególne wymienione wcześniej hasła.

Cierpliwy - człowiek, który potrafi tysiąc razy powtarzać coś, czego ktoś i tak nie zrobi za tysiąc pierwszym powtórzeniem.

Spokojny - człowiek, który w razie nagłych zdarzeń nie powoduje w innych stanu napięcia, paniki, histerii.

Twardy - człowiek, który potrafi wiele znieść, wytrzymały na trudy różnego rodzaju, zarówno na obciążenia fizyczne jak i psychiczne.

Czuły - człowiek umiejący okazać uczucia, dający na nie przyzwolenie, uczący, że płacz nie oznacza słabości, a bycie czułym jest dobre.

Wrażliwy - człowiek umiejący odczytać uczucia innych ludzi, rozpoznać ich potrzeby emocjonalne - wie, kiedy ma zamilknąć, żeby nie zrobić szkody „ględzeniem”.

Refleksyjny - człowiek zastanawiający się na tym, co robi, co zrobił, co będzie robił - szuka, co robi źle i stara się to poprawić a kiedy odkryje, co jest dobre, to wzmacnia to.

Przyjemny - człowiek, z którym inni ludzie lubią być, nie uciekają od niego.

Nieustępliwy - nie pozwala na zmarnowanie szans, mimo zmęczenia motywuje i zachęca do walki, nie poddaje się, walczy do końca, nie zawsze jednak stawia na swoim, robi to, co może, żeby pomóc.

Bezpieczny - daje poczucie bezpieczeństwa, nie pozwala zrobić krzywdy, jest w pobliżu, broni przed "złym światem", ale pozwala też brać odpowiedzialność za własne czyny.

To tyle - taki sobie SUPERMAN. Co do szerszych wyjaśnień i znaczeń tych haseł, każdy z Was, czytelnicy, może sobie odpowiedzieć co one znaczą dla niego. W ten sposób zdefiniujecie sobie cel - czyli dobrego wychowawcę, którym chcecie być. Część drogi ku temu już zrobiliście, ponieważ przeczytaliście moje refleksje, a to znaczy, że szukacie drogi. To z kolei świadczy, że Wam zależy. A jeśli Wam zależy jesteście blisko. Pozdrawiam; -) i zachęcam do szlifowania formy.
Aha, pamiętajcie: Trening dobrego wychowawcy trwa całe życie...

Karol Wilhelm Stawik

PLACÓWKA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZA NR 1
W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH
UL. DĄBROWSKIEGO 13, 41-100 SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
E-MAIL:  sekretariat@pow1.siemianowice.pl  
TEL.  32 720 38 47   32 720 38 46 (tel./fax)
TEL. KOM. 608 534 122